Typy biustonoszy. Kroje, które powinnaś znać

Full-cup, balconette, T-shirt bra – nazw poszczególnych modeli biustonoszy jest wiele. Biegła w tym specjalistycznym słownictwie, którym posługują się producenci, powinna być jednak nie tylko profesjonalna brafitterka, ale każda kobieta, chcąca świadomie wybierać biustonosze.

Rodzajów biustonoszy dostępnych w asortymencie czołowych marek jest wiele. Nie każda kobieta jest jednak w stanie wskazać różnice pomiędzy poszczególnymi krojami. O tym, czym charakteryzują się poszczególne typy staników oraz jakie jest ich zastosowanie, piszemy w naszym poradniku.

Rodzaje biustonoszy – podział ze względu na krój miseczek

Biustonosz Plungle
Biustonosz miękki pełny
Balconette

Full-cup bra (biustonosz pełny)

Full Cup to nic innego jak biustonosz z całkowicie zabudowanymi miseczkami. Materiał osłania niemal całą pierś. Z racji pełnego zabudowania doskonale podtrzymuje on biust, nadaje mu okrągły kształt i unosi. Full Cup doskonale sprawdza się na co dzień, do noszenia pod golfem, koszulą, jednak nie jest to najlepszy model do dekoltów. Poszukując biustonoszy do dekoltów V-neck wybierz model plunge. Często Full-cup posiada także dodatkowe fiszbiny boczne sprzyjające lepszej stabilizacji piersi.

Biustonosz z niskim mostkiem – plunge

Biustonosz plunge cechuje niski mostek, dzięki czemu doskonale sprawdza się on do głębokich dekoltów, choć bardzo głębokie wycięcie może wymagać założenia biustonosza koktajlowego. Plunge, z racji swojego kształtu, powinien podtrzymywać biust w sposób niewidoczny spod kreacji, kierując piersi do mostka i nadając tym samym dekoltowi pełniejszego kształtu. Ze względu na to zadanie ten model stanika będzie jednocześnie nieco spłaszczał biust, dlatego zakładając ubranie bez dekoltu, lepiej postawić na klasyczny full-cup bra.

Balkonetka (balconette)

Balkonetka jest typem biustonosza średnio zabudowanego. Krawędź miseczek jest niemal pozioma względem obwodu. Same miseczki są jednak bardziej zabudowane niż podobne modele half-cup. Ten rodzaj biustonosza doskonale sprawdza się na co dzień, zwłaszcza do niezbyt głębokich dekoltów typu półserce, karo, U-neck, Square Neck (kwadratowy). Sprawdzi się także w przypadku topów na szelkach.

Biustonosz half-cup

Half cup eksponuje górne partie piersi. Ten rodzaj biustonosza ma nisko zabudowane miseczki, często poziomą linią. Jak sama nazwa wskazuje half cup zbudowany jest z pół miseczek, bo te zazwyczaj odsłaniają piersi do połowy. Takie modele biustonoszy znajdziemy zarówno w wydaniu miękkim, półusztywnianym, jak i usztywnianym. Niezależnie od stopnia usztywnienia half cup ma zawsze fiszbiny.

Open cup bra

Open cup bra nie posiada dolnej części miseczki. Ten model biustonosza składa się z fiszbin, pasa oraz ramiączek. Stanik ten to propozycja zarezerwowana do sypialni. Sprawdzi się wśród pań z jędrnym biustem w małym lub średnim rozmiarze.

Bardotka – strapless

Biustonosz idealny do gorsetów, dekoltów w kształcie serca, topów i koszulek na cienkich ramiączkach – to niezaprzeczalnie cechuje bardotkę, dzisiaj coraz częściej nazywaną “Strapless”, co dosłownie tłumacząc oznacza “bez ramiączek”. Dobrze dobrana bardotka utrzyma stabilnie nawet średnich rozmiarów biust bez konieczności zapinania ramiączek, które w przypadku wielu typów dekoltów, zwłaszcza wieczorowych kreacji, wyglądałyby nieestetycznie. Bardzo często bardotki mają wszyty silikonowy pas, który zapobiega zsuwaniu się biustonosza, gdy ten noszony jest bez ramiączek.

Typy biustonoszy ze względu na stopień usztywnienia i obecność fiszbin

Dobierając odpowiedni dla siebie krój biustonosza kierować się należy także stopniem usztywnienia miseczek, a nie tylko ich kształtem.

Miękki biustonosz Karl Lagerfeld
Biustonosz miękki bezfiszbinowy
Biustonosz miękki

Biustonosz modelowany termicznie / T-shirt bra

Cechą charakterystyczną staników T-shirt Bra jest ich niewidoczność pod ubraniem. Dzięki zastosowaniu termicznego modelowania miseczek, ograniczona jest liczba szwów, które zazwyczaj odznaczają się pod dopasowanym materiałem koszulki. Ten typ biustonoszy ma termicznie profilowane miseczki tworzone z bardzo cienkiej gąbki pokrytej materiałem, dzięki czemu cechuje się również dużą wygodą.

Miękki stanik

Do biustonoszy miękkich zaliczyć możemy zarówno bezszwowe biustonosze codzienne, jak i modele z fiszbinami, wykonane jednak z bardzo delikatnego materiału gwarantującego miękkie miseczki. Często jest to prześwitująca koronka, bądź siateczka. Biustonosz miękki sprawdzi się wśród Pań o średnim rozmiarze piersi.

Półusztywniane

Biustonosze półusztywniane (określane także jako semi-soft) wzmocnione są gąbką (pianką) jedynie do połowy miseczki. Powyżej usztywnienia biustonosz ten składa się z samej koronki, delikatnego materiału lub siateczki. Za sprawą dolnego usztywnienia stanik ten dobrze zbiera i zaokrągla piersi, nie sprawdzi się on jednak w przypadku bardzo małego biustu.

Biustonosz mający usztywniane miseczki

Biustonoszem usztywnianym jest ten posiadający na powierzchni całej miseczki piankę oraz wzmocnienia w postaci fiszbin. Tego typu biustonosze dobrze podtrzymują piersi oraz nadają im pożądany kształt. W zależności od rodzaju miseczki pasują do różnego typu dekoltów i spełniają inną rolę.

Biustonosz Push-up

Push-up to biustonosz idealny do powiększenia i uwydatnienia biustu. Unosi on piersi do góry, wobec czego sprawdzi się nie tylko w przypadku Pań pragnących optycznego powiększenia biustu, ale i kobiet chcących, by ich dekolt wyglądał jędrnie. W przypadku biustonoszy typu push up, elementem dodającym objętości piersiom jest wyjmowana wkładka (wykonana z gąbki, silikonu, pianki lub powietrza) albo dodatkowy wbudowany panel wewnątrz, stanowiący nieodłączną część konstrukcji miseczki.

Półgorset

Cechą charakterystyczną wszystkich półgorsetów jest przedłużony w kierunku talii pas. Klasyczne modele biustonoszy z reguły posiadają zapięcie na 2-4 haftki, półgorsety z reguły na więcej niż 5. Sam krój miseczek w pół gorsecie jest dowolny i mogą, ale nie muszą, posiadać usztywnienia, natomiast obecność samych fiszbin jest obligatoryjna.

Rodzaje biustonoszy ze względu na przeznaczenie

Biustonosze możemy podzielić także ze względu ich na przeznaczenie. Wyróżnić możemy:

  • na co dzień,
  • do zadań specjalnych,
  • sportowe,
  • do karmienia.
Biustonosz sportowy Karl Lagerfeld
Biustonosz sportowy Guess
Biustonosz sportowy Emporio Armani

Biustonosze do karmienia

Staniki do karmienia, posiadają odpinaną górną część. Najczęściej są też pozbawione dodatkowych wzmocnień i fiszbin. Pośród tego typu biustonoszy znaleźć można wiele modeli od klasycznych po bardziej dekoracyjne z dodatkiem zdobień i koronek.

Biustonosze do zadań specjalnych

Wśród modeli do zadań specjalnych zazwyczaj wyróżniamy biustonosze dostosowane do dużych wycięć. Do dekoltu na plecach potrzebny jest biustonosz samonośny lub gdy niemożliwe jest jego założenie z uwagi na duży rozmiar biustu – model z obniżonym stanem (zazwyczaj zapinany z przodu).

Innych typem biustonosza jest koktajlowy, sprawdzający się do dekoltów, których głębokość sięga poza mostek.

Biustonosze sportowe

Rolą biustonosza sportowego nie jest odpowiednie modelowanie piersi czy zapewnienie estetycznie wyglądającego dekoltu, ale maksymalne podtrzymanie piersi, aby zapewnić komfort podczas ćwiczeń. Wśród samych sportowych biustonoszy też można wyróżnić pewien podział. Te staniki dzielimy na kompresyjne (dobre dla małych biustów), z dzielonymi miseczkami (odpowiednie dla większego rozmiaru piersi), z dzielonymi miseczkami i regulacją. Warto też upewnić się, jaki rodzaj podparcia ma biustonosz. Do biegania i sportów lekkoatletycznych odpowiedni będzie ten o wysokim podparciu, natomiast do jogi czy pilatesu wystarczy o niskim.

Niezależnie od tego jaki krój biustonosza przypadł Ci do gustu, pamiętaj by wziąć pod uwagę kształt swoich piersi. Producenci oferują różne rodzaje staników, ale nie każde odpowiednio podtrzymują biust. Nie każdy stanik sprawdzi się przy mniejszym lub większym biuście. Kluczem by dobrać model idealny są odpowiedni pomiar i kierowanie się tabelami rozmiarów. Odpowiedni krój biustonosza to taki, w którym Ty i Twoje piersi czujecie się dobrze!

Znajdziesz nas na Facebooku i Instagramie